CLS seminář pohledem účastníka

Jsem studentem 1. Ročníku na Vojenské střední škole a chodím do kroužku MUSADA. V rámci výcviku 4. armádního klubu jsem prošel víkendovým seminářem Combat Lifesaver (CLS), což je kurz poskytnutí neodkladné první pomoci v bojových podmínkách. Zabývali jsme se problematikou zranění a jejich ošetření v bojových podmínkách. Společně se spolužáky jsem si objasnil algoritmus MARCH, podle kterého je vedená výuka a tři život ohrožující stavy. Na začátku semináře jsem si sestavil IFAK (lékárnička) a seznámil se s materiálem, který budu dál používat. Vyzkoušel jsem si techniky odtahu raněného z nebezpečné oblasti. Naučil jsem se taky, jak správně a rychle nasadit turniket, zajistit dýchací cesty, ošetřit poraněný trup a řešit pneumotorax. Během víkendu jsme probrali i obvazové techniky nejčastějších druhů zranění až po přípravu pacienta na transport po vyžádání MEDEVACU pro odsun raněného z nebezpečné zóny.

Vyzkoušel jsem si i civilní první pomoc, která se od té vojenské zásadně liší.

Od práce jednotlivce jsme se dostali k řešení celých komplexních situací, které už vyžadovaly práci v týmu. Řešili jsme situace, kde jsme museli zjistit zranění, následně ho ošetřit a transportovat pacienta na nosítkách pryč. Každý tým měl svůj úkol a řešení situace už bylo pouze na nás.  Po dlouhém drillu těchto dovedností se pro zvýšení reálnosti výcviku začalo využívat umělé krve a maskovaní pacientů.

Víkend vyvrcholil modelovými situacemi, kde jsme pracovali s ostrým nerozdělaným materiálem. Zranění a atmosféra byla v tomto vyvrcholení nejvíce přiblížená realitě za celý víkend.

O problematiku zdravovědy se již několik let zajímám, a tak jsem za tuto možnost se to učit od profesionálů rád. Pár postupů jsem již uměl, takže pro mě nebylo vše zcela neznámé. Dozvěděl jsem se nové věci a spoustu věcí ujasnil.

Díky tomuto kurzu jsem si mohl vyzkoušet řadu situací, které se moc nelišily od reality.